Friday, February 24, 2012

ALDI: I can't help myself

As I mentioned last week, I'm trying to limit myself to one ALDI trip per week.  And I thought I'd be able to do that this week.  I made a trip a couple of days ago and picked up the basics - milk, eggs, juice, and bread.  And I thought I was done for the week!

But then, my plans to buy cream cheese at Publix went awry.  The sneak peek ad showed that the Publix brand cream cheese would be 99¢ for an 8-oz brick, 20 cents cheaper than ALDI's regular price of $1.19.  So even though I was out of cream cheese, I decided to wait to buy it at the lower price.

But when I got my local ad and posted my Best South Florida Publix Deals post, I found that my local price for the Publix cream cheese was $1.50 - 31 cents higher!

I also found that I needed garlic powder - I used up all of it making my own unrefried beans.  Garlic powder is a staple in our house, so of course I had to stop by and get some...

And I was glad I did, because I found some good produce deals there this week!  I bought romaine lettuce, tomatoes, and peppers - so I didn't have to make a special trip to buy produce.

Here's what I got in my two trips:


Trip 1:
3 dozen eggs @ $1.29 = $3.87
2 gallons milk @ $2.89 = $5.78
1 apple juice concentrate @ 92¢
2 canned mushrooms @ 59¢ = $1.08
1 juice pouches @ $1.79
1 2-lb green grapes @ $1.78
2 whole wheat bread @ $1.29 = $2.58

Tax: 11¢
Total spent: $18.01


Trip 2:
1 romaine hearts @ 89¢
1 3-lb Fuji apples @ $2.79
1 garlic powder @ 99¢
1 tray Roma tomatoes @ 89¢
2 cream cheese @ $1.19 = $2.38
1 2-pack green peppers @ 89¢

Total spent: $8.83
(This post may contain affiliate links. Please see my disclosure policy for more information.)

5 comments:

A Fresh Start to Making Ends Meet February 24, 2012 at 1:34 PM  

You can't beat the price of the cream cheese at Aldi's. We were leery to try it, but it is remarkably good. The milk as well we live there at least once a week. Have you tried to make your own bread? Since bread is an arm and a leg and the taste doesn't compare [it is always stale anymore to me]. The bean idea sounded great, and why not have more meatless nights all for it!

JRFrugalMom and Family February 24, 2012 at 3:07 PM  

So much for so little! Aldi is a bit of a drive for us, so I have no problem only making one trip a week.

Amanda February 25, 2012 at 9:29 AM  

I found $0.50 wheat bread at my Aldi, so I got 4 loaves! I personally only go once a week, but my husband works two blocks from another Aldi store, and I always seem to forget something, so I think I have him stop in about once a week too.

Carlye Jean Rankin February 25, 2012 at 11:10 PM  

I wasn't going to go anymore this month - I went over our Feb. monthly budget by a little but the deals on produce were too great! I am just taking it out of the month of march since it is soon!

Summer March 2, 2012 at 4:22 PM  

I have an Aldi right up the street and i never go! I swear I am most likely spending $100 more a month than i need to by begin stupid

Post a Comment

Next Post Previous Post Home
Content © 2010-2014 by Frugal Follies.   © Blogger templates The Professional Template by Ourblogtemplates.com 2008