Friday, January 20, 2012

ALDI: Why I take pictures of my trips

I'm so glad that I take pictures of all of my shopping trips. I went to blog about my recent ALDI trip and I couldn't find the receipt! So my list below is based on the picture and my recollections of the prices. It might be a little off, but I erred on the side of too much.

My fridge and freezer were still pretty full, so I just got some dairy and the on-sale produce.  I had brought my kids with me, and my youngest loves the ALDI chocolate mousse yogurt, so we bought a few.  I think she likes it better than ice cream!


2 gallons milk @ $2.69 = $5.38
3 dozen eggs @ $1.39 = $4.07
1 juice concentrate @ 92¢
1 cream cheese @ $1.19
1 Parmesan cheese @ $2.69
4 chocolate mousse yogurt @ 49¢ = $2.96
1 3-lb bag onions @ $1.49
1 broccoli @ $1.19
1 caulflower @ $1.19
1 4-pack tomatoes @ 99¢

Total spent: $22.07

Bookmark and Share

5 comments:

Erika @ My Road to Savings January 20, 2012 at 5:20 PM  

Great job! This is my week off from shopping (I shop bi-weekly), but I am really tempted to go to Aldi and pick up some produce. I know I will need the produce for the coming weeks. And there are some really great deals there right now!

Anonymous,  January 20, 2012 at 9:04 PM  

Has your Aldi been open for a while? Mine is fairly new and the eggs are only $.49/dz - milk $1.99/gal, but I fear those prices are not going to last forever. This week eggs went up to $.69/dz - still better than anywhere else, but that is a 40% hike!

Frugal Follies January 20, 2012 at 11:01 PM  

My store is also fairly new - it opened December 1. The eggs were 99¢ per dozen until two weeks ago. Milk was $1.99 when the first ALDI store (not the store I go to now) opened last year. Slowly, the prices have gone up. Still better than Publix by a mile!

Also, I've found that grocery prices are higher in South Florida than in many parts of the country. I attribute this to the high cost of trucking groceries down here - and with gas prices rising, this means food prices will be rising as well.

jo's place January 28, 2012 at 10:54 AM  

Enjoy the egg prices, ours was like .79 until December then they went up to 1.65 a dozen still cheaper than most places unless one of our local stores has a 10 for 10 sale (you normally don't have have to buy 10 but still get them for 1.00)

Post a Comment

Next Post Previous Post Home
Content © 2010-2014 by Frugal Follies.   © Blogger templates The Professional Template by Ourblogtemplates.com 2008