Thursday, June 20, 2013

ALDI: So easy to overspend


It's so easy to overspend at ALDI, because the prices are so great!

This week, I throttled back a little, and only got items that I really, really needed.  Just the basics.  Dairy, produce, baking supplies, that sort of thing.

Okay, except for one thing.  I found boxes of Apple Rounds - the ALDI version of Apple Jacks - on sale for $1.29.  I decided to pick one up as a treat for my youngest daughter, who is always complaining that we don't get sugared cereals.  Okay, we got one box.  Stop complaining now!

Here's what I got:

Trip 1:

2 gallons milk @ $3.39 = $6.78
2 dozen eggs @ $1.49 = $2.98
1 apple juice concentrate @ 99¢
2 cream cheese @ $1.29 = $2.58
1 16-oz shredded cheddar @ $3.29
1 margarine @ 75¢
1 whole wheat bread @ $1.29
1 baking soda @ 49¢
1 refried beans @ 79¢
1 grape tomatoes @ $1.29
2.01 lb bananas @ 44¢/lb = 88¢

Total spent: $22.11


Trip 2:
1 whole wheat bread @ $1.29
1 plain bagels @ $1.69
1 sweet onions @ $1.69
1 family pack tortillas @ $1.99
1 2-lb red grapes @ $1.98
1 3-lb red delicious apples @ $3.59
1 blueberries @ $1.49
1 strawberries @ $1.29
1 Apple Rounds @ $1.29
1 gallon milk @ $3.39

Total spent: $19.69
(This post may contain affiliate links. Please see my disclosure policy for more information.)

0 comments:

Post a Comment

Next Post Previous Post Home
Content © 2010-2013 by Frugal Follies.   © Blogger templates The Professional Template by Ourblogtemplates.com 2008