Friday, June 7, 2013

ALDI: Cheap baking supplies


This week was the last week of school, so it was time to give presents to my two younger daughters' teachers, aides, and bus drivers.  I considered buying gifts, but with ten people to buy for, the cost was going to be huge.

So instead, I purchased inexpensive plastic containers at Walmart, then filled them with homemade cookies.  I had many items to make the cookies already in my stockpile, but I needed more flour, margarine, and of course, chocolate chips!  (Chocolate chips don't last long in my house.)

And the best prices on those items are at ALDI, of course!

Here's what I got this week:

Trip #1 (pictured above):
2 gallons milk @ $3.39 = $6.78
1 apple juice concentrate @ 99¢
2 margarine @ 79¢ = $1.58
1 cream cheese @ $1.19
1 8-oz cheddar cheese block @ $1.79
3.82 lb bananas @ 35¢/lb = $1.34
3 lb Gala apples @ $3.89
1 shells & cheese @ $1.39
2 semi-sweet morsels @ $1.79 = $3.58
12 cans green chilies @ 39¢ = $4.68 (found these in the discount aisle)
1 whole-wheat bread @ $1.29
1 5-lb all-purpose flour @ $1.79

Total spent: $30.29



Trip #2 (mainly for produce in the new week's sale):

1 16-oz shredded mozzarella @ $3.29
1 iceberg lettuce @ 79¢
1 blueberries @ $1.89
1 strawberries @ $1.29
1 2-pack green peppers @ $1.69
1 instant oatmeal @ $1.49

Total spent: $10.44


(This post may contain affiliate links. Please see my disclosure policy for more information.)

0 comments:

Post a Comment

Next Post Previous Post Home
Content © 2010-2013 by Frugal Follies.   © Blogger templates The Professional Template by Ourblogtemplates.com 2008