Friday, June 8, 2012

Where do you get your produce?

I took two trips to ALDI this week, one earlier this week to get more of the produce deals from last week, and one yesterday to get this weeks' deals.

Over the course of the last couple of years, I've made changes to how I buy produce.  Before I started watching (or even having) a grocery budget, I'd buy whatever produce looked good.  This made for some expensive purchases, like the time I bought 3 pounds of cherries when they were $6 per pound - ouch!  I generally purchased produce at Publix.

Later, I discovered a produce market near my house.  That was wonderful!  There were lots of great deals on fresh, local produce there.  Sometimes things were a little old and I avoided those, but I often bought things that were cheap and then figured out how to use them.  I really enjoyed shopping there - but unfortunately it closed last summer.

I used to do a lot of produce shopping at Western Beef.  They do have some great deals there, but other produce is overpriced.  Plus, it is tough to navigate their produce area, the lines are long, and I don't always have time for another stop.  So now I mainly go there when there is another must-get sale there.

I buy most produce at ALDI now.  It isn't always the best quality, I'll have to admit, but most of the time I don't have any problems with it.  The produce at the end of the aisle is always really well-priced, and other things are good deals, although not always the cheapest possible in my area for a given week.

And in the future, I'm hoping to grow lots of produce myself!

Where do you get your produce?  Leave a comment below!

Here's what I got on my two trips

Trip #1:
1 multi-colored peppers @ 99¢
1 baby carrots @ 99¢
1 head lettuce @ 89¢
1 3-lb Granny Smith apples @ $2.59
4 shells & cheese @ $1.29 = $5.16
1 apple juice concentrate @ 99¢

Total spent: $12.60

Trip #2:
2 dozen large eggs @ $1.15 = $2.30
2 cream cheese @ $1.19 = $2.38
2 pints blueberries @ $1.39 = $2.78
1 pasta salad @ 99¢
1 apple juice concentrate @ 99¢
1 3-lb yellow onions @ $1.69
1 16-oz strawberries @ $1.09
1 20-ct tortillas @ $1.99
1 whole wheat bread @ $1.29

Total spent: $15.50

(This post may contain affiliate links. Please see my disclosure policy for more information.)


Post a Comment

Next Post Previous Post Home
Content © 2010-2014 by Frugal Follies.   © Blogger templates The Professional Template by 2008