Friday, February 1, 2013

ALDI: Two trips for produce


I've found myself often making two trips to ALDI each week, to take advantage of their produce sales.

I usually go at the beginning of the sales week - Wednesday or Thursday - and get a week's worth of whatever produce is on sale that I use. Then I go back at the end - Monday or Tuesday - and buy another 1-2 week's worth of produce.

I've found that many items go on sale in three-week intervals, so this way I get the most savings without buying too much produce that ends up going bad.

Have you seen this pattern as well? Leave a comment below!

Here's what I got this week:


Trip #1:

2 dozen eggs @ $1.49 = $2.98
2 gallons milk @ $3.19 = $6.38
2 whole wheat bread @ $1.29 = $2.58
1 strawberries @ $1.49
1 blueberries @ $1.39
1 16-oz shredded cheddar @ $3.29
1 baby carrots @ 99¢
1 all-purpose flour @ $1.94
1 3-lb apples @ $3.59
1 Parmesan cheese @ $2.39
1 whole wheat crackers @ $1.25
1 thin wheat crackers @ $1.29
1 20-ct tortilla @ $1.99

Total spent:  $31.55


Trip #2:

1 grape tomatoes @ 69¢
1 2-pack green peppers @ 99¢
1 baby carrots @ 69¢
1 3-lb apples @ $3.69
1 celery @ $1.29
3 avocadoes @ 49¢ = $1.47
2.01 lb bananas @ 44¢/lb = 88¢
3 cucumbers @ 33¢ = 99¢
3 cream cheese @ $1.19 = $3.57
1 cottage cheese @ $2.19
1 whole wheat bread @ $1.29
2 dozen eggs @ $1.49 = $2.98
1 gallon bags @ $1.99
1 tortilla chips @ $1.19
1 18-roll toilet paper @ $6.99 (not pictured)

Tax: 54¢
Total spent: $31.43

(This post may contain affiliate links. Please see my disclosure policy for more information.)

1 comments:

JRFrugalMom and Family February 1, 2013 at 2:43 PM  

I sure wish we lived close enough for two ALDI trips a week. We run out of fruit by Monday...

Post a Comment

Next Post Previous Post Home
Content © 2010-2014 by Frugal Follies.   © Blogger templates The Professional Template by Ourblogtemplates.com 2008